Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 96. Yılı Coşkuyla Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de büyük bir coşkuyla kutlandı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 96. yıl dönümü programları kapsamında 28 Ekim tarihinde Vali Salih Ayhan, 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı P. Alb. Hakan Tutucu ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Tören; saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile son buldu. 

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında 29 Ekim tarihinde ise Vali Salih Ayhan, 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı P. Alb. Hakan Tutucu ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Valilik makamında tebrikleri kabul etti. 

Kabulün ardından tören programına geçildi. Atatürk ve Kongre Müzesi önünde tören aracıyla öğrenci ve vatandaşları selamlayan Vali Ayhan, 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı P. Alb. Tutucu ve Başkan Bilgin, alana gelen halkın bayramlarını kutladı. 

Tugay Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Vali Salih Ayhan bir konuşma yaptı.
 
-Sivas, Cumhuriyet Tohumlarının İlk Atıldığı Yerdir-

Vali Ayhan konuşmasında şunları kaydetti;

“Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim 1923 tarihinde de ‘Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir” diyerek ilan ettiği Cumhuriyetin 96. yılını coşkuyla kutluyoruz. Tek bayrak, tek millet ve tek vatan düşüncesiyle kurulan, demokrasi ve halk iradesiyle taçlandırılan Cumhuriyetimiz, Türk milletinin sonsuz varlığıyla ilelebet devam edecektir. Kurtuluş Savaşı, ulusumuzun var olma savaşı, Cumhuriyet ise, yeniden dirilişin simgesidir. Türk Milleti'nin, Atatürk'ün çevresinde kenetlenmesiyle yürütülen Kurtuluş Savaşı'nın zaferle sonuçlanması ve ardından Cumhuriyet'in kurulması, tarihin ender kaydettiği bir başarıdır. Bundan 100 yıl önce Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından toplanan Sivas Kongresi ile ‘manda ve himaye’ fikri reddedilerek ulusal bağımsızlık düşüncesi benimsenmiştir. Ulusal Kurtuluş Mücadelesine ışık tutacak kararların alındığı ve 108 gün Milli Mücadelenin merkezi olan Sivas, Cumhuriyet tohumlarının ilk atıldığı yerdir.”

“Selçuklu’dan Osmanlı'ya ve oradan genç Türkiye Cumhuriyeti'ne süren büyük yolculuğumuzu, 2023 hedeflerimizle taçlandıracak, 2053 ve 2071 vizyonlarımızla da bir üst seviyeye çıkartacağız.” diyen Vali Salih Ayhan, “Malazgirt'ten başlayıp son bir asırdır Çanakkale'de, Kut'ül Amare'de, Dumlupınar'da, Kıbrıs'ta devam eden zaferlerimizden, Suriye'deki insani duruşumuza kadar her gelişme, milletimizin asil duruşunun sembolleridir. Tarihin hiçbir döneminde boyunduruk altında yaşamayan, bağımsızlığına ve özgürlüğüne düşkün olan milletimiz son zamanlarda yaşanan siyasi ve ekonomik ablukadan da başarıyla kurtulacaktır. On Birinci Kalkınma Planı ile ülkemizin her alanda verimliliğinin artırılması, milli teknoloji hamlesiyle uluslararası düzeyde rekabet gücü kazanmasına yönelik daha fazla değer üreten bir ekonomik ve sosyal kalkınma süreci öngörülmektedir. Planda, hukukun üstünlüğü, güçlü demokrasi ile korunan ve geliştirilen temel hak ve hürriyetler benimsenmekte; ekonomide istikrar ve sürdürülebilirlik, beşeri, sosyal ve mekânsal gelişme alanlarında refahın artışı ve adil paylaşımı ile süreklilik arz eden bir gelişmişlik yönelimi öncelikli bir amaçtır. ‘Daha fazla değer üreten, daha adil paylaşan, daha güçlü ve müreffeh Türkiye’ vizyonunun gerçekleştirilmesi için bizlerin de tüm çalışmaları hızla devam etmektedir. Gazi Mustafa Kemal’in de dediği gibi ‘Siyasi, askerî zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar ekonomik zaferlerle taçlandırılmazsa kazanılan zaferler kalıcı olmaz az zamanda kaybedilir.’ Bundan 96 yıl önce verdiğimiz bağımsızlık mücadelesini bugün de aynı azim ve kararlılıkla vermeye hazırız.  Atatürk’ün ‘En Büyük Eserim’ dediği Cumhuriyet'i korumak ve ilelebet yaşatmak bizlerin tek görevi olmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin bundan sonra da önünde uzanan aydınlık yolda emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğine, güçlü demokrasisi, güçlü ekonomisi ile yarınlara umutla yürüyeceğine olan inancımız ve desteğimiz tamdır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı olan 2023 hedeflerimize yürüyeceğimizi ifade eden Vali Salih Ayhan, “Bizler şehit ve gazilerimizin emaneti aziz vatanımıza, Türkiye Cumhuriyeti’ne kanımızın son damlasına kadar sahip çıkacağız. Aziz milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını en samimi duygularımla tebrik ediyor, Cumhuriyetimizin kurucusu başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ahirete irtihal eden tüm kahramanlarımızı, şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Daha sonra şiir ve resim yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerini Vali Salih Ayhan takdim etti. Ardından halk oyunları ekiplerinin gösterileri yer aldı.

Cumhuriyet Meydanındaki kutlamalar geçit töreni ile son buldu.
 
-Vali Ayhan, Resim Sergisinin Açılışını Yaptı-

Programın ardından “Cumhuriyet ve Atatürk” konulu resim ve fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Şemsi Sivas-i İl Halk Kütüphanesi’ndeki sergiyi gezen Vali Ayhan ve beraberindeki heyet, eserler hakkında ilgililerden bilgi aldı. 
 
-Cumhuriyet Bayramı Kabul Töreni Düzenlendi-
 

Vali Salih Ayhan ve eşi Zeynep Akkiraz Ayhan Hanımefendinin ev sahipliğinde Cumhuriyet Bayramı Kabul Töreni düzenlendi. Programa; il protokolü, STK'lar, sporcular ve çok sayıda davetli katıldı. Programda Ayhan çifti masaları dolaşarak herkesin Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı.

Bu toprakları canı pahasına savunan ve bizlere Cumhuriyet'i armağan eden şehitlerimiz için okunan Kur'an-ı Kerim'in ardından konuşan Vali Ayhan, "Tek bayrak, tek millet ve tek vatan düşüncesiyle kurulan Cumhuriyet, milletimizin sonsuz varlığıyla ilelebet devam edecektir." dedi.

Programın sonunda Cumhuriyet Bayramı'nın 96. yıl dönümü anısına kesilen pastanın ardından; Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı P. Alb. Hakan Tutucu, eşleri ile birlikte katılımcıları uğurladı.


Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 96. Yılı Coşkuyla Kutlandı
Bu içerik 29 Ekim 2019 tarihinde oluşturuldu ve  1265 defa incelendi.

FAALİYET ALANLARIMIZ