Sivas’ın Kültür ve Turizmi Çalıştayda Ele Alındı

Vali Salih Ayhan başkanlığında Öğretmenevi'nde düzenlenen çalıştayda, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Vali Yardımcısı M. Nebi Kaya, il protokolü ve tüm paydaşlar, ilimiz kültür ve turizminin tüm detaylarını ele aldı.

Çalıştayın açış programında ilk olarak söz alan İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca, program hakkında katılımcılara bilgi vererek, çalıştayda ortaya çıkacak sonuçların önemini vurguladı.

Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken ise valiliğin yaptığı çalıştayın ilimize önemli katkılar sunacağını ifade etti.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin de turizm potansiyelinin harekete geçirilmesi ve ziyaretçi sayısının artması, il ekonomisine katkı sağlanması için bu tür programların önemli olduğunu vurguladı.

Vali Salih Ayhan ise son 1 yılda ilimizde kültür ve turizmde çok güzel faaliyetler icra edildiğini vurgulayarak, “Bundan yaklaşık 1 yıl önce, 2023 hedeflerimizi milletimizin takdirine sunmuştuk. Bu hedefler, o günden bugüne bizim için yol haritası, bir pusula görevi görmüştür. Her sektörde olduğu gibi kültür ve turizm alanındaki çalışmalarımızı da 2023 hedeflerimiz doğrultusunda yürüttük. İnşallah 2020 yılında her alanda çok daha fazlasını gerçekleştirerek, milletimize borcumuzu ödemeye çalışacağız” dedi.

“Kültür Bir Birikim, Bir Sermayedir”

Bir şehrin gelişmesinde en önemli alanlardan birinin de kültür ve turizm olduğunu vurgulayan Vali Salih Ayhan, “Kültür, bir birikim bir sermayedir. Yıllar içerisinde damıtılarak bizlere ulaşan bir hazinedir. Çok şükür ki Sivas, bu anlamda büyük bir zenginliğe sahip. 2018 yılında yapılan çalıştayın raporunu incelediğimizde katılımcılarımızın çok iyi bir sorun analizi yaptığını ve önerilerde bulunduğunu görüyoruz. Yaptığımız çalışmaları buna göre planladığımızı özellikle belirtmek isterim. Kültür Turizm Vizyonumuzu bazı temel hususlar üzerine inşa ettik. İlki kültürel değerlerimizin korunması, gelecek kuşaklara aktarımın sağlıklı olarak sağlanmasıdır. İkincisi ise kültürel, doğal tüm değerlerimizi bir turizm potansiyeline çevirme ve şehrimize bu anlamda bir ivme kazandırma” diye konuştu.​

“Turizm Platformu İle Önemli Yol Kat Ettik”

İlimizde turizmin gelişmesi için tüm turizm aktörlerinin iş birliği içerisinde çalışması gerektiğini ifade eden Vali Ayhan, “Kısa, orta ve uzun vadeli turizm hedeflerine ulaşmak için bir ‘Turizm Platformu’ kurduk. Bu platform, turizme yönelik bir üst bakış geliştirdi. Bu modelle turizmi tek merkezden yönetiyoruz. Sivas'ımızı daha güzel bir geleceğe hep birlikte taşıyacağız. Tanıtım faaliyetlerini yoğunlaştırarak Sivas'ı cazibe merkezi haline getireceğiz. Tüm paydaşların bir araya geldiği, herkesin projesiyle, fikriyle var olduğu bir imkân tanıyan  “Turizm Platformu” ile epey yol kat ettik” şeklinde konuştu.

“Ulaşım da Yeni Bir İmkân; Hızlı Tren”

İlimizin duble yollar ile bağlantılı olduğunu ve havalimanının her geçen gün yolcu sayısını artırdığını ifade eden Vali Salih Ayhan, “Sivas’a ulaşımda yeni bir soluk geliyor. Yüksek Hızlı Treni çok büyük bir fırsat olarak görüyorum. Ankara-Sivas arasında toplam bin 889 kilometre uzunluğunda yüksek hızlı tren hattı yapımında sona gelindi. Ankara-Sivas hattının Balışeyh-Yerköy-Akdağmadeni kısmında Mart ayı sonunda test sürüşlerine başlanılıyor. Artık Sivas’a yüksek hızlı tren ile de ziyaretçi çekebileceğiz” dedi.

“Kültür A.Ş. İle Bir Çok Proje Hayat Bulacak”

Sivas Belediyesi ile ortak olarak Kültür A.Ş.’nin kurulduğunu hatırlatan Vali Ayhan, “Dijital Turizm Projesi (Visit Sivas)” başlığı altında, tüm değerlerimizi bir arada toplayan, tanıtan, küreselleşmesine katkıda bulunan ve ilimizi cazibe merkezi haline getirecek, dijital bir platform kurmaktayız. Aynı zamanda kuracağımız “Turizm Akademisi” ile turizm alanında hizmet veren tüm çalışanlarımızı akredite eğitimlerden geçireceğiz. Bu anlamda çağı iyi okuyor, değişen turizm anlayışlarını takip ediyoruz. Etkili bir turizm yönetimi ile Sivas’ı bir destinasyon merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Şehrin görünürlüğüne katkı sunacak yeni cazibe merkezleri oluşturuyoruz. Hamidiye Eko Turizm Vadisi, Altınkale Projesi, Yıldızdağı Kış Sporları Merkezi, Hafik Gölü, Tödürge Gölü, Emirhan Kayalıkları bunlardan bazıları. Şehrin kültürel değerlerinin turizm yansımalarının en önemli örnekleri elbette Müzeler. Müzeler konusu Çalıştay Raporunda da üstünde dikkatle durulan bir mesele. Bu nedenle Müzeler konusunda çok spesifik bir çalışma yürütüyoruz. “Müze Kenti Sivas” Vizyonumuz çerçevesinde mevcut müzelerimizin geliştirilmesinin yanında müze çeşitliliğimizin arttırılmasına yönelik de yoğun bir gayretimiz var. Müze Kenti Sivas Vizyonumuzla 2023 yılı için hedefimiz şehrimizdeki müze sayısını 20’ye çıkarmak. Var olan değerlerimizin etkin kullanımını ve tanıtımının yapılmasını çok önemsiyoruz. Bu doğrultuda, Haziran ayı itibariyle şehrimize gelmeye başlayan, yakın zamandır da her gün şehrimize gelen merkezde ve Divriği ilçemizde mola veren Turizm Treni (Turistik Doğu Ekspresi) önemli bir girişim. Kısaca toparlayacak olursak bizler şehrin görünürlüğünü ve tanıtımını, tüm paydaşların söz sahibi olduğu profesyonel bir anlayış ile yönetiyoruz. Bu alanda üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. Fakat şunu da ifade etmekte yarar görüyorum. Bir şehrin turizm ile kalkınmasını istiyorsak, öncelikli olarak tüm Sivas halkının buna inanması ve herkesin bireysel olarak üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.​


Sivas’ın Kültür ve Turizmi Çalıştayda Ele Alındı
Bu içerik 03 Şubat 2020 tarihinde oluşturuldu ve  886 defa incelendi.

FAALİYET ALANLARIMIZ