Sivas’ın Kültürel Mirası Derleniyor

TRT Sanatçısı Kubilay Dökmetaş ve beraberindeki heyet, Sivas Valisi Salih Ayhan'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hilmi Bulut, Arş. Gör. Derya Kıraç Sabzehzar, Araştırmacı-Yazar-Sanatçı İhsan Öztürk, Ankara Radyosu Sanatçısı Hasan Özçırpan da yer aldı.
Ziyarette konuşan Müzik Araştırmacısı-Yazar-TRT Ses Sanatçısı Hemşehrimiz Kubilay Dökmetaş, “TRT Genel Müdürlüğü Müzik Dairesi Başkanlığınca gerçekleştiren 2019 Folklor Derlemeleri kapsamında ülkemizde ve Sivas'ta çalışma yapılacak. Hem bir belgesel-TV programı hem de ses kayıtları ile milli kültürümüzün örnekleri kayıt altına alınacak. 1 Aralık tarihine kadar Divriği, Kangal, Yıldızeli, Zara, İmranlı ile ilçe merkezinde çalışma yapacağız. Bu çalışmalar kapsamında halk oyunları, türküler, etnografik malzemeleri çekip derleyerek, tam bir halk bilimi çalışması gerçekleştireceğiz” dedi.
2019 yılının TRT için derleme yılı olacağını vurgulayan Dökmetaş, “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile bu konuda bir bütçe oluşturularak çalışmalara başlandı. Şu ana kadar 20 bölgede derleme yapıldı 3 bin eser ortaya çıkardık. Memleketim olması nedeniyle en sona bıraktığımız ve bizzat ilgilendiğim Sivas’ta ise çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.
Sivas Valisi Salih Ayhan ise bir ülkenin topla, tüfekle fethedilebileceğini ancak kültürel mirası zengin bir ülkenin yıkılamayacağını dile getirdi. TRT’nin repertuarında yerinin bambaşka olduğunu ifade eden Vali Ayhan, “Sivas türkülerinin her birinin ayrı bir hikâyesi var. Unutulmaya yüz tutmuş olanları derlemek, bunları kayıt altına almak bizler için de çok önemlidir. Bunlar görünmeyen soyut miraslardır. Bizler de köy odası sohbetleri ile bu kültürel zenginliklerimizi yerinde görüyoruz” ifadelerini kullandı.
Sivas Valiliği olarak derlemelere her konuda yardımcı olacaklarını da vurgulayan Vali Ayhan, “Geniş coğrafyası ile zengin bir kültürü barındıran ilimizin, geleceğe bırakacağı kültürel mirasın ortaya çıkarılmasında ve kayıt altına alınmasında gösterdiğiniz ilgi ve desteğe teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.” şeklinde konuştu.
Ziyaretin sonunda Müzik Araştırmacısı-Yazar-TRT Ses Sanatçısı Kubilay Dökmetaş, TRT’nin çıkardığı çeşitli yayın ve türkü CD’lerinden oluşan seti Vali Ayhan’a takdim ederken, Vali Salih Ayhan da Dökmetaş’a “100. Yıl Anı Pulu” ile “Milli Mücadelede Sivas 108 Gün” kitabı hediye etti. 

Sivas’ın Kültürel Mirası Derleniyor
Bu içerik 24 Kasım 2019 tarihinde oluşturuldu ve  1009 defa incelendi.

FAALİYET ALANLARIMIZ