Sivas’tan TÜBİTAK’a Rekor Proje Başvurusu

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Lise Öğrencileri Arası Araştırma Projesi Yarışmasına rekor sayıda başvuruda bulunuldu.

Bu yıl 51’incisi düzenlenen TÜBİTAK 2204–A Lise Öğrencileri Araştırma Projesi Yarışmasına önceki yıllara nazaran büyük artış yaşandı. 2017-2018 eğitim-öğretim yılında 135, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında ise 175 proje ile yarışmaya dâhil olan Sivas ili bu yıl ise yaptığı proje başvurusunda yüzde 70 artış sağladı.

Lise öğrencilerinin, danışman öğretmenleri nezaretinde gelecekte ihtiyaç duyulacak tematik alanlarda hazırladıkları 299 proje ile yoğun bir çalışma süreci geçirilirken, Sivas ili bu yılda ödüllerin en büyük adayı olduğunu gösterdi.

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Destekleme Projesine 226 Okul Başvurdu

Öğrencilerin kendi belirlediği konularda kendi keşiflerini yapma imkânı sunan, öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı ve bilinçli bireylerin yetişmesine, deney yapma ve problem çözme becerilerinin gelişmesine katkı sağlayan 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarına ise 226 okul başvuru yaptı.

2018-2019 eğitim öğretim döneminde, Türkiye’de toplam 4678 projenin desteklendiği programda ilimizden 135 proje kabul edilmişti. Bu yıl ise ilimizden toplam 226 okul 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarlarına katılmak için çalışma yaptı. 

Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Başvurusu Devam Ediyor

Ortaokul öğrenimine devam etmekte olan öğrencilerin temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen TÜBİTAK 14. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması (2204B) için ise başvurular 27 Ocak 2020-14 Şubat 2020 tarihleri arasında yapılıyor. Bu yarışmaya da çok sayıda başvuru bekleniyor.

TÜBİTAK Projeleri ve yarışmaları hakkında açıklama yapan Sivas Valisi Salih Ayhan, okullarda akademik başarı kadar sosyal ve kültürel etkinliklere de zaman ayrılması, sportif ve bilimsel çalışmalara ağırlık verilmesinin önemine dikkati çekerek, okulların büyük özveri ve gayret göstererek hazırladıkları projeler ile etkinlikler için teşekkür etti. İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı başta olmak üzere emeği geçen öğretmen ve öğrencileri kutlayan Vali Ayhan, proje ve yarışmaların önümüzdeki ay sonuçlanacağını ifade ederek, Sivas’ın bu hazırlıklardan büyük başarılar elde edeceğine inandığını sözlerine ekledi.


Sivas’tan TÜBİTAK’a Rekor Proje Başvurusu
Bu içerik 05 Şubat 2020 tarihinde oluşturuldu ve  1100 defa incelendi.

FAALİYET ALANLARIMIZ