Sivas Valisi Salih Ayhan, Öğretmenler Günü’nde Duygu Dolu Anlar Yaşadı

24 Kasım Öğretmenler Günü tüm yurtta olduğu gibi Sivas’ta da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda öğretmenlerin toplumdaki yeri, rolü, önemi ve değerine dikkat çekildi.

Emekli olan öğretmenlerinde unutturulmadığı programın açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı yaptı. “Çocuklarımızın yetişmesinde büyük rol oynayan, her türlü fedakârlığı gösteren sizlere çok şey borçluyuz ”diyen Savaşçı, “Sizler her şeyin en güzeline layıksınız. Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun.” dedi.

“Öğretmenlerimiz Kutsal Bir Görev İcra Ediyor”

Vali Salih Ayhan ise öğretmenlerin kutsal bir görevi icra ettiğini ifade ederek, “Bir toplumun bilimsel, sosyal, kültürel, ekonomik yönden kalkınabilmesi ve her alanda müreffeh olabilmesi öğretmenlerin çaba ve gayretlerine bağlıdır.  Bu duygu ve düşüncelerle; başta 'yeni nesil sizin eseriniz olacaktır' diyen Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, eğitim şehitlerimizi, ebediyete intikal etmiş olan öğretmenlerimizi; saygı, şükran ve rahmetle anıyor, bütün emektar öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum.” dedi.

“Emekli Öğretmenler Unutulmadı&rdquo

Emekli öğretmenlere 'Şeref Belgeleri'nin Vali Salih Ayhan tarafından verildiği programda, stajer öğretmenler de yemin etti. Programda emekli Öğretmen Ömer Çıtır’a Hizmet Şeref Belgesini, şiir yarışmasının 1.'si Bilgehan Ayata'ya da ödülünü Vali Salih Ayhan takdim etti.

“Programda Duygu Dolu Anlar Yaşandı”

Sivas Fen Lisesi Müzik Öğretmeni Esra Korkmazgil yönetimindeki oratoryo ve müzik dinletisiyle devam eden programda birde sürpriz yaşandı. Vali Ayhan’ın programda konuşma yaptığı sırada slayt perdesine Vali Salih Ayhan'ın ilkokul öğretmeni Emel Uluer'in görüntüleri yansıtıldı. Vali Ayhan, öğretmeninin kendisiyle ilgili sözleri karşısında gözyaşlarına hâkim olamadı. Bu sırada Kütahya'nın Simav ilçesinde yaşayan ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü organizasyonu ile Sivas'a getirilen Uluer, salona girdi. İlkokul öğretmenini karşısında gören Vali Ayhan, duygulu anlar yaşadı. Vali Salih Ayhan, çiçek takdim ettiği öğretmeninin elini öptü. Uluer ise Bayburt Çiftetaş Köyü İlkokulundan mezun olan Vali Ayhan'a ilkokul diplomasının örneğini takdim etti.

Heyecanlanan Vali Salih Ayhan, ilkokul öğretmeninin asla unutulmayacağını belirterek, "Her öğretmenin yeri farklıdır ama ilkokul öğretmeni gerçekten unutulmuyor. Derin izler bırakıyor bizlerde. İnsana şahsiyet, kimlik veren, ufkunu açan, yüreğine güzel tohumlar atan ilkokul öğretmenidir." dedi.

Programa; Vali Salih Ayhan'ın eşi Zeynep Akkiraz Ayhan Hanımefendi, 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Albay Hakan Tutucu, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, İl Müftüsü Yusuf Akkuş, İl Sağlık Müdürü Selçuk Moğolkoç, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı ile çok sayıda öğretmen katıldı.

Vali Ayhan, Şehit Öğretmeni Unutmadı 

1987 yılında Diyarbakır Lice Yolçatı köyü İlkokulu'nda görev yaptığı sırada bölücü hainler tarafından şehit edilen öğretmen Asım Özdem'i Divriği Kesme köyündeki kabri başında ziyaret eden Vali Salih Ayhan, Özdem ve şehadete erişen tüm şehitlerimiz için dua etti.

Öğretmenler Evlerinde Ziyaret Edildi

Programlar kapsamında Vali Salih Ayhan ve İl Milli Eğitim Müdürü E. Sıddık Savaşçı, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Maide ve Yasin Demir Çifti, Şehit Jandarma Uzman Çavuş Erkan Sakal’ın Eşi Songül Sakal ile emekli öğretmen Yalçın Çolakoğlu’nu hanelerini de ziyaret ederek, öğretmenler günlerini kutladı.

Öğretmenlere Hediye Verildi

Günün son programı ise öğretmenlere verilen yemek oldu. Vali Salih Ayhan ve eşi Zeynep Akkiraz Ayhan Hanımefendi, Sivas Valiliği'nce '24 Kasım Öğretmenler Günü' nedeniyle verilen akşam yemeğinde öğretmenlerle bir araya geldi. Vali Ayhan'ın ilkokul öğretmeni Emel Uluer'in de katıldığı yemekte öğretmenlere hediye verildi.


Sivas Valisi Salih Ayhan, Öğretmenler Günü’nde Duygu Dolu Anlar Yaşadı
Bu içerik 24 Kasım 2019 tarihinde oluşturuldu ve  1076 defa incelendi.

FAALİYET ALANLARIMIZ