Vali Ayhan "Hayallerimizi Bu Bütçenin İçine Hapsetmiyoruz"

Sivas Valisi Salih Ayhan, İl Özel İdaresi 2020 yılı yatırım programının görüşülmesi konulu İl genel meclis toplantısına katılarak, meclis üyelerine hitap etti.

Bütçenin hazırlanmasında yoğun bir çalışma sergilendiğini anlatan Vali Salih Ayhan, bütçelerin her aşamada hesap vermenin en önemli aracı olduğunu vurguladı. 2020 yılı için İl Özel İdaresi bütçesinin 185 milyon TL olduğunu anımsatan Vali Ayhan, "Biz hayallerimizi bu bütçenin içine hapsetmiyoruz. Bütçemizin her kuruşu, her kalemi bizim şerefimizdir, onurumuzdur ve her kuruşu son noktasına kadar korunacaktır. Allah, bütçemizi bereketli kılsın, hayırlı kılsın ve milletimize hizmet etme yolunda bizlere yardımcı olsun." ifadelerini kullandı.

2023 Hedeflerimize Sıkı Sıkıya Sahip Çıkıyoruz

Hedefsiz bir şehrin pusulasız bir gemi gibi olduğunu anımsatan Vali Ayhan, "Sivas çok net hedeflere sahip bir şehirdir. Biz 2023 vizyonumuzu 2018 Sivas Çalıştayı ile belirlediğimiz günden beri de aynı rotada yürümeyi sürdürüyoruz. Kısa ve orta vadede 2023 hedeflerimize sıkı sıkıya sahip çıkıyoruz. Hayata geçirdiğimiz her proje, başlattığımız her program, inşa ettiğimiz her eser, bizi 2023 hedeflerimize bir adım daha yaklaştırmaya yöneliktir. İnanmak, başarmanın yarısıdır. Biz, 2023 hedeflerimize ulaşacağımıza yürekten inanıyoruz. Sivas'ta yaşayan insanların, çağın gerektirdiği medeni yaşam şartlarına kavuştuğu, hizmetlerin daha süratli, kaliteli ve ekonomik olarak yerine getirilebildiği, sürekli gelişen ve değişen bir yönetim anlayışı ile kültürel, bilimsel, sosyal ve ekonomik gelişmesini tamamlamış Sivas’ı dünyada tanınan, bölgesinde cazibe merkezi olan bir il yapmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz." dedi.

Eğitim, Turizm, Tarım ve Sanayi Sektörlerine Özel Bir Yoğunluk Vermekteyiz

Sivas İl Özel İdaresinin yol, köprü, içme suyu gibi alanlardan ibaret görülemeyeceğini vurgulayan Vali Ayhan, "Şehrin bugünkü ihtiyaçlarının yanı sıra, gelecekte görmek istediğimiz Sivas'ı da iyi analiz etmeliyiz. Vizyonumuzu ve misyonumuzu her yıl ülkemizde ve dünyada yaşanan gelişmeler ışığında yeniden değerlendirmeliyiz. Bu şekilde düşündüğümüz müddetçe şehrimize yeni ufuklar kazandırabiliriz. Bu doğrultuda özel projelerle ek kaynaklar bulmak adına yoğun çalışmalar yürütmekteyiz. Olmazsa olmazımız olan eğitim ve şehrimizi geleceğe taşıyacak turizm, tarım ve sanayi sektörlerine özel bir yoğunluk vermekteyiz. En hassas davrandığımız alanlardan biri elbette eğitim. Eğitim alanında yaptığımız tüm hizmetleri şehrimizin ve ülkemizin geleceğine yaptığımız hizmetler olarak görüyoruz. Çocuklarımızın akademik, kültürel ve sportif olarak çok yönlü gelişmelerine yönelik önemli destekler veriyoruz. Köprü Projesi, Spor Sivas gibi projeler bunlardan bazıları. Yine yakın zamanda Milli Eğitim Bakanımızın katılımlarıyla hayata geçirdiğimiz Yetenek ve Beceri Merkezi Projesi, geleceğin eğitim anlayışları açısından prestij projelerimizden biri. Ülkemizde Sivas deyince ilk akla gelen hususlardan biri kış. İl Özel İdaremizin koyduğu ufukla bugün ülkemizin en genç ve en ekonomik kayak merkezi olan Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezini hayata geçirdik. Termal Turizm entegrasyonu ve yeni yatırımlarla Sivas'ın parlayan yıldızı olan Yıldız Dağı, şehrimize büyük katkılar sağlamaya devam edecektir. Bu projenin, şehri doğru okumanın ve potansiyellerini fırsata dönüştürmenin en güzel örneklerinden biri olduğunu düşünüyorum. Sivas’a turizm anlamında yeni cazibe merkezleri kazandırmak adına Özel İdaremiz büyük gayret gösteriyor. Hamidiye Eko Turizm Vadisi, Sıcak Çermik Altınkale Projesi, Gökpınar Gölü, Tödürge Gölü, Kalkım Balıklı Kaplıca projeleri bunlardan bazıları. Bununla beraber şehrimizi bir müze kenti yapmak yönünde de önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Şehir Sanayi Mektebi Müzesi bunun en güzel örneklerinden biri. Biliyoruz ki şehrin gelişmesinin yollarından biri de Turizm. Yüksek Hızlı Trenin devreye girmesiyle insanların buraya gelmelerini sağlayacak turizm altyapısını bugünden hazırlamamız gerekiyor. Şehrimiz için önemli ihtiyaçlarımızdan biri olan Turizm Yönetimi adına Belediyemizle birlikte kurduğumuz Kültür A.Ş.’nin bu anlamda büyük önem taşıdığını ifade etmek istiyorum. Yakında şehrimizin tüm turizm paydaşlarının dâhil olduğu Dijital Turizm Yönetimi yazılımımızı hayata geçireceğiz. Özel İdaremiz turizmin yanı sıra kültürel değerlerimizin korunmasına yönelik de güzel çalışmalara imza atıyor. Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun ve Âşık Ruhsati Evi’nin evinin müzeleştirilmesinin hepimiz için bir vefa borcu olduğunu düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Milli Mücadelenin 100. Yılında 100 Üretim ve İstihdam Kapısı

Şehrin gelişimi adına önemli sektörlerden birinin de tarım olduğunu vurgulayan Vali Ayhan, "Bu anlamda İl Özel İdare kaynaklarımızı etkili kullanırken DAP gibi yapılardan daha fazla yararlanmaya yönelik de önemli çabalarımız var. Tarım İl Müdürlüğümüz ile yürüttüğümüz çiftçi projelerinin yanında tarımsal sanayinin gelişmesine yönelik de önemli adımlar atıyoruz. Tarım alanında şehrin lokomotifi olacak SİVTAŞ ile Yem Fabrikamızın ve Süt Toplama İşleme Tesisimizin temellerini attık. Milli Mücadelenin 100. Yılında 100 Üretim ve İstihdam Kapısı hedefimizde Özel İdaremiz olarak taşın altına elimizi koyuyoruz. DAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından desteklenen Canlı Hayvan Pazarı ve Ot Borsası Projemizin tarım alanında önemli bir ihtiyacımızı karşılayacağını düşünüyorum. Sivas için bir marka değer olan Kangal Köpeği ile ilgili Kalkınma Ajansına sunduğumuz Kangal Köpeği Eğitim ve Satış Merkezi projesiyle ırkın ıslahının yanında bir turizm değeri oluşturmayı amaçlıyoruz. Sanayi alanında Demirağ Organize Sanayi Bölgesi Sivas adına çok önemli. Bu projeyle ilgili çalışmalar devam ederken bir yandan da 1. OSB’mizin teknik altyapısını geliştirme adına da çok önemli bir çalışma yürütüyoruz. ORAN’a güdümlü proje olarak sunduğumuz İnovasyon Merkezi Projemiz ile Organize Sanayi Bölgemiz aynı zamanda bir Prototipleme ve Dış Ticaret İstihbarat Merkezine sahip olmuş olacak." dedi.

Sivas İl Özel İdaresi Türkiye'nin En Başarılı Kurumları Arasında

Sivas İl Özel İdaresinin kurumsal ve teknik yapısıyla Türkiye'nin en başarılı kurumları arasında yerini aldığını vurgulayan Vali Ayhan, "Ortak sorumluluklarımızdan birinin de Özel İdaremizin bu başarısını ve altyapısını korumak ve geliştirmek olduğunu düşünüyorum. İdaremizin gücüne güç katacak olan Makine İkmal Parkı ve Asfalt Plenti Tesislerimiz ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Altyapımızla, bilgi birikimimizle ve her birinizin ortaya koyduğu irade ile her yönüyle gelişen bir Sivas için hizmet etmeye devam edeceğiz. İl Genel Meclisiyle, çalışanlarıyla ve ortaya koyduğu vizyon projelerle, Türkiye’nin demokratik yapısına en uygun kurumlardan bir tanesidir. Sivas’ta yaşayan 647 bin vatandaşımızın her birinin Sivas İl Özel İdaresinde temsilcisi yer almaktadır. İl Genel Meclis üyelerimiz ilçeleri adına seçilerek buradalar. İlçelerinin sorun ve önerilerini burada paylaşıp, tartışan, sorun ve çözüm üreten ilimizin geleceğine yön veren sizlersiniz.  Bu da aidiyet duygusunu beraberinde getirmektedir. Kurum içi barış, huzur ve birliktelik çok önemli. Sivas İl Özel İdaresi geçmişten beri bu misyonu ve anlayışı benimseyen kurumlardan bir tanesidir ve öyle olacaktır. Sivas İl Özel İdaresi, Sivas'ın zorlu coğrafyasında gece gündüz ayrım yapmadan, fedakârca çalışıp hizmet götüren bir kurumdur. Bu kurumda hizmet edenler, hizmetlisinden, memuruna, teknikerinden, teknisyenine, mimarından, mühendisine, müdüründen, genel sekreterine kadar böyle bir kurumun mensubu olmaktan gurur duyması gerekir. İl Özel İdaresinin tüm çalışanlarıyla birlikte Sivas’taki her bir vatandaşımızın geleceği için hayal kurmaya ve bu hayalleri önce hedeflere sonra da gerçeğe dönüştürmeye devam edeceğiz.  Güç birliğiyle beraber Sivas’ı çok daha iyi noktalara getireceğiz. Bütçemizin her bir kalemini Sivaslılara hizmet etmek için harcayacağız. Hadis-i Şerif’te belirtildiği gibi en hayırlı sermayenin çalışmak olduğu idrakiyle yapacağınız çalışmalarınız için her birinize, tek tek teşekkür ediyor, bütçemizin hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

Vali Ayhan’ın konuşmasının ardından Sivas İl Özel İdaresi birim müdürleri ve il genel meclisi üyeleri birlikte fotoğraf çekindi.


Vali Ayhan
Bu içerik 29 Kasım 2019 tarihinde oluşturuldu ve  1299 defa incelendi.

FAALİYET ALANLARIMIZ